تبلیغات

ديدار مسؤولان كتابخانه هاي بزرگ و عمومي و جمعي از كتابداران سراسر كشور با رهبر انقلاب

ديدار مسؤولان كتابخانه هاي بزرگ و عمومي و جمعي از كتابداران سراسر كشور با رهبر انقلاب

صبح روز چهارشنبه 29 تيرماه، جمع كثيري از مسؤولان و كتابداران كتابخانه هاي سراسر كشور با مقام معظم رهبري، حضرت آيت الله العظمي خامنه اي ديدار كردند.

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي امروز در ديدار مسؤولان كتابخانه هاي بزرگ و عمومي و جمعي از كتابداران سراسر كشور با اشاره به سابقه كهن و تاريخي ملت مسلمان ايران در توليد كتاب و كتابخواني، شرايط كنوني توليد و نشر كتاب و آمارهاي مطالعه كتاب در كشور را راضي كننده ندانستند و همه مسئولان دستگاههاي فرهنگي و مرتبط با موضوع كتاب و كتابخواني را به بازنگري جدي و حركتي جديد و فراگير براي ترويج كتابخواني و مطالعه كتاب هاي مفيد و سالم بويژه در ميان نوجوانان و جوانان فراخواندند.
حضرت آيت الله خامنه اي در اين ديدار با تشكر و قدرداني از زحمات مسئولان كتابخانه ها و كتابداران، برگزاري چنين ديداري را اقدامي نمادين براي احترام به كتاب و كتابخواني بيان كردند و افزودند: با وجود پيشرفتهاي اخير در وسايل ارتباط جمعي و ارتباطات جديد و نوظهور، كتاب هيچگاه منزوي نخواهد شد و هيچ ابزار پيشرفته ارتباطاتي و فرهنگي نمي تواند جايگزين كتاب شود.
كتابخواني، يكي از موضوعاتي بود كه رهبر انقلاب اسلامي به تبيين ابعاد مختلف آن پرداختند و لازمه اهتمام به كتاب را ترويج كتابخوانيِ همراه با تدبر دانستند.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر اينكه همه دستگاههاي آموزشي و فرهنگي براي ترويج كتابخوانيِ همراه با تدبر، وظيفه دارند افزودند: از آموزش و پرورش و مدارس ابتدايي تا دستگاههاي ارتباط جمعي و تبليغاتي اعم از مطبوعات و صدا و سيما در ترويج كتابخواني مسئول هستند.
ايشان فراگير شدن تبليغات كتاب و كتابخواني در دستگاههاي ارتباط جمعي و تبليغاتي را ضروري خواندند و خاطرنشان كردند: امروز براي برخي كالاها و محصولات كم اهميت و حتي مضر تبليغات گسترده اي در صدا و سيما و مطبوعات مي شود اما براي كتاب كه محصولي با عظمت و با ارزش است، تبليغ و تشويق مناسبي صورت نمي گيرد. 
رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: كتابخواني بايد به يك عادت هميشگي در مردم بويژه جوانان تبديل شود و در سبد كالاهاي مصرفي خانواده سهمي قابل قبول پيدا كند.
حضرت آيت الله خامنه اي در ادامه سخنان خود به موضوع كتابخانه ها و نقش  مهم كتابداران براي راهنمايي كتابخوان ها اشاره كردند و افزودند: مهمترين و سنگين ترين وظيفه در   كتابخانه ها، برعهده كتابداران است.
ايشان با تأكيد بر اينكه كتابداران منبع و مرجعي براي راهنمايي مراجعين به كتاب هستند خاطر نشان كردند: يكي از نيازهاي كنوني، نظم مطالعاتي در ميان دوستدارن كتاب است كه كتابداران با راهنمايي صحيح مي توانند اين خلاء را برطرف كنند.
رهبر انقلاب اسلامي نقش كتابداران در جهت دهي به مراجعان براي كتابخواني همراه با تأمل را يادآور شدند و با اشاره به اهميت برنامه هاي مطالعاتي افزودند: يكي از نيازهاي مهم جامعه بويژه نسل نوجوان و جوان طراحي سير مطالعاتي در موضوعات مختلف و با تنوع مناسب است.
عرضه كتاب سالم و جلوگيري از ورود كتابهاي مضر، يكي ديگر از محورهاي سخنان حضرت آيت الله خامنه اي بود. 
ايشان درباره اين موضوع خاطر نشان كردند: لزوماً هر كتابي مفيد نيست و نمي توان بازار كتاب را آزاد گذاشت تا كتابهاي مضر وارد جامعه شوند.
رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر لزوم ترويج كتابهاي خوب و سالم و جلوگيري از تغذيه معنوي ناسالم افزودند: گاهي در بازار كتاب، كارهايي به ظاهر فرهنگي ولي با مقاصد سياسي و انحرافي ديده مي شوند كه بايد به اين موضوع توجه جدي تري شود.
حضرت آيت الله خامنه اي تأكيد كردند: توليد، ترجمه، و نشر كتاب بايد بر طرف كننده نيازها و خلاءهاي فكري جامعه باشد.
رهبر انقلاب اسلامي همه دستگاههاي فرهنگي و تبليغاتي كشور را به حركتي جديد و فراگير در ترويج كتاب و كتابخواني فراخواندند و خاطر نشان كردند: تيراژهاي چند هزاري و چاپ هاي مكرر كنوني كتاب، شايسته كشوري 75 ميليوني و با جمعيت گسترده جوان، نيست.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به درصد بسيار بالاي با سوادي در كشور افزودند: بايد از اين فرصت براي گسترش توجه به كتابهاي مورد نياز جامعه و كتابخواني همراه با فكر و تدبر استفاده شود.
در ابتداي اين ديدار آقاي حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به اقدامات انجام گرفته در عرصه كتاب و كتابخواني گفت: افزايش حدود 48 درصدي كتابخانه هاي عمومي و 20 برابر شدن خريد كتاب در شش سال گذشته، آغاز برنامه مطالعاتي سند نهضت مطالعه مفيد و سند چشم انداز نهاد كتابخانه، برگزاري مسابقات متعدد كتابخواني و جشنواره هاي كتاب، برگزاري نمايشگاههاي عمومي و تخصصي كتاب، راه اندازي شبكه كتابخوانان حرفه اي، و آموزش و ارتقاء علمي كتابداران از جمله تلاشها و اقدامات انجام گرفته است.
آقاي واعظي دبيركل نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور نيز گزارشي از وضعيت كتابخانه هاي عمومي و برنامه هاي فرهنگي اين نهاد ارائه كرد.


منبع : سایت نهاد کتابخانه های عمومی کشور

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.
ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!